Jak se připravit na pracovní
pohovor. Co si vzít sebou a
na co se vše zeptat.

Vše o hledání práce
na jednom místě

logo

Anketa

Máte již napsaný svůj životopis?
Ano mám již dávno. | 8479x/45%
Ne, zatím nemám. | 4278x/23%
Plánuji jej napsat. | 6182x/33%
Celkem hlasů: 18939

Pracovní pohovor

Pokud jste se ještě nikdy neucházeli o zaměstnání, určitě Vás bude zajímat, co obnáší obávaný pracovní pohovor. Stále více zaměstnavatelů volí tuto formu výběr nových zaměstnanců. Výběrová pohovor je zlomový okamžik, který rozhodne, zda máte nárok na nové místo či nikoliv. V naprosté většině případů předchází výběrovému pohovoru první kolo, ve kterém si zaměstnavatel vybírá potencionální zaměstnance na základě životopisu. To Vám hraje do karet. Jestliže se máte dostavit na pracovní pohovor, znamená to jediné. Tedy to, že jste svého budoucího zaměstnavatele něčím zaujali a on Vás chce vidět osobně. Výběrový pohovor však není zárukou, že si na pozici, o kterou se ucházíte, vybere zrovna Vás. Proto se na něj musíte náležitě připravit.

Jak se připravit na výběrový pohovor

Příprava na výběrový pohovor je individuální záležitost. Vždy se musíte připravovat s ohledem na to, o kterou pozici se ucházíte. Existuje však celá řada tipů a triků, které jsou univerzální a hodí se na každý pracovní pohovor. Samozřejmostí by mělo být čisté oblečení. Tato rada se může jevit poněkud úsměvně, ale možná byste se divili, v čem jsou lidé na výběrový pohovor schopni přijít. Pokud se ucházíte o místo v kanceláři či na vyšší manažerskou pozici, je nutností oblek. V případě, že hledáte práci taxikáře, stačí čistá košile. Na výběrový pohovor se musíte dostavit včas. Většina zaměstnavatelů se s opozdilci ani nebaví. Buďte proto dochvilní a raději se na místo dostavte s dostatečným předstihem. Jde přeci o Vaše budoucí zaměstnání.

Jak vypadá výběrový pohovor

Opět záleží na tom, o jaké zaměstnání se ucházíte. Jinak bude vypadat pracovní pohovor na managerskou pozici a jinak na místo učitele. Buďte však připraveni na celou řadu otázek, na které musíte uspokojivě odpovědět. Předtím, než se na výběrový pohovor dostavíte, si ujasněte, proc se o zaměstnání ucházíte. Působte klidným a vyrovnaným dojmem a s úsměvem odpovídejte na všechny otázky. Nebojte se improvizovat. Zdržte se arogantního chování, ale zároveň vyvolejte dojem, že že víte, o čem mluvíte. Potom bude Váš výběrová pohovor úspěšný.

První a poslední dojem

U pohovoru máte napůl vyhráno, máte-li charizma a šmrnc. Pro vytvoření dobrého dojmu je dobré úsměv, Váš způsob hovoru - musí být zřetelný, dostatečně hlasitý, sebejistý ale dejte pozor aby nebyl nadutý. Důležité je také co říkáte, a hlavně jak to říkáte. Ideální je, jste li sebejistí od přírody, pokud ne, dá se to naučit, případně doporučujeme mluvit nejvíce o tom čemu rozumíte. Mezi další důležité měřítka u pohovoru patří vzhled, celková upravenost, mimika a gestikulace. Dbejte také na to, jakým způsobem sedíte. Po ukončení pohovoru je také dobré zanechat dobrý dojem - nejlépe podáním ruky, milým usmáním a nezapomeňte poděkovat za rozhovor a zmínit se, že by pro nás bylo potěšením u firmy pracovat.

Dobře se připravte na otázky

Odpovězde si již doma na otázky které Vám mohou personalisté položit.
Např.:
  • Jaké máte pracovní zkušenosti?
  • Jaké jsou vaše dobré a špatné vlastnosti?
Musíte být také připraveni na nepříjemné a nečekané otázky. Např.:
  • jakou máte představu o své práci u nás?
  • Co byste chtěli dělat za pět let?
  • Co byste na sobě změnil?
  • Jaké máte slabiny?
© 2003 - 2024 životopis vzor | partneři: [ochrana osobních údajů] Počasí | PRÁCE a Brigády v zahranici |