Kam jít dále:
- Jak má vypadat životopis
- Tvoříme životopis krok po kroku
- Životopis ke stažení
- Tipy a triky při psaní životopisu
- On-line generátor
- Motivační dopis
- Strukturovaný životopis
- Jak napsat životopis
- Nástup do zaměstnání
- Pracovní kariéra
Anketa
Máte již napsaný svůj životopis?
Celkem hlasů: 19287
Jak má vypadat správný životopis
Hledáte-li nové zaměstnání, většinou prvním krokem bývá vytvoření životopisu (curriculum vitae). Spousta lidí si s vytvořením životopisu lámou hlavu a přitom stačí dodržet několik zásad a díky nim můžete velice ovlivnit vaši úspěšnost.
Připravili jsme pro Vás co nejstručněji a zároveň nejvýstižněji několik rad jak na to!
Základní pravidla při psaní CV
- Není to slohové cvičení Určitě nepište životopis jako vyprávění - ideální životopis je strukturovaný. Je dobrá stručnost a konkrétnost - max. 2 stránky. Uvádějte do životopisu všechny vaše předešlé pracovní pozice a zkušenosti. Nemáte-li za sebou v životě mnoho zkušeností - bohatě by se Váš životopis měl vejít na jednu stránku. Máte-li za sebou v životě dlouhou pracovní kariéru, je možné protáhnou životopis i na více stránek.
- Piště bez chyby! Mělo by být samozřejmé že životopis nebude obsahovat pravopisné a gramatické chyby. Po stylistické stránce doporučujeme zdržet se hovorových výrazů. Můžete používat odborné výrazy nebo zkratky kterých znáte výraz. Tyto odborné výrazy upevní přesvědčení o vaší odbornostni a zkušenostech.
- Umět zaujmout na první pohled Věřte že o Vámi vybranou pozici se uchází více zájemců, tedy se musíte snažit zaujmout již při psaní životopisu (CV). Dejte si pozor na přehlednost a grafickou úpravu. Používáte-li hotové šablony životopisu (stažené s internetu, nebo z MS Word) mohou být užitečné, protože jsou již dobře strukturované a personalisté se v nich dobře vyznají. Ovšem je dobré projevit vlastní iniciativu při úpravě vašeho životopisu a bude li přehledá a dodržovat zmíněná pravidla, jistě zaujme více než běžná "šablona". Ovšem nepoužívejte víc ja 2 typy druhů písem a nepoužívejte "exotická" písma. Obdobné pravidla platí pro barevné provedení životopisu. Životopis posílaný poštou tiskněte na čistý bílý papír formátu A4. V dnešní době již ručně psaný životopis není vhodný.
- Pište pouze pravdu Při psaní životopisu má hodně lidí chuť vylepšit a upravit údaje uváděné o sobě, nebo své dosažené kariéře. Věřte že nemá cenu nic skrývat ani si přidávat do svého životopisu, dobrý personalista vždy na nesprávnost životopisu přijde a poté jste pro něj neseriózní zaměstanec a Vaše šance na úspěch se velice sníží.
Napsání správného životopisu právě pro Vás
- Zkušeností, nebo chronologický životopis? V chronologickém životopisu se uvádí jedno zaměstnání za druhým v časovém sledu od současnosti k minulosti. Personalisté mají tento typ životopisu (CV) raději, díky jeho přehlednosti. Je-li Vaše profesní dráha krátká (ještě jste nebyli zaměstnáni), nebo netypická, taktéž hledáte-li práci po delší době strávené mimo zaměstnání. Je pro Vás možná vhodnější použít tento typ životpisu. Jeho struktura je členěna do logických celků obsahující dovednosti a znalosti. Personalisté mají tento tip méně rádi, proto doporučujeme k tomuto typu přidat ještě chronologický životopis.
- Více variant životisu se může hodit! Pro každou pozici o kterou se uchází, je dobré použít trochu odlišně upravený životopis. Snažit se aby životopis psaný pro konkrétní firmu co nejvíce zapadal do požadavků na pozici (POZOR: uvádějte pouze pravdivé informace).
- Cizojazyčné životopisy Při ucházení se o práci v zahraniční společnosti, očeká se, že dodáte životopis v cizím jazyce (nejčastěji anglickém, nebo německém). Na tuto skutečnost bývá většinou upozorněno v inzerátu. K cizojazyčnému životpisu bývá zvykem přiložit i českou verzi. Pokud reagujete na cizojazyčný inzerát, tak inzeren (zaměstnavatel) předpokládá odpověd také v cizím jazyce. Je dobré si životopis po sobě několikrát zkontrolovat (nebo si nastavit v MS Word automatickou opravu pravopisu pro konkrétní jazyk). Nedisponujete-li znalostmi jazyka tak dobrými na napsání životopisu, nedoporučujeme nechat si překládat životopis překladatelem, při pohovoru se na vaše jazykové nedostatky stejně přijde a vaši pozici to rozhodně neposílí.